Před pěti lety byla prvního září 2019 otevřena nová budova líbeznické školy tzv. Neorondel. Jednalo se v celé řadě o třetí a zatím poslední rozšíření školské kapacity v našem spádovém obvodu, na kterém se společně s Líbeznicemi finančně podílelo dalších šest obcí regionu (Bašť, Měšice, Nová Ves, Předboj, Zlonín a Bořanovice). Toto rozšíření přineslo další kapacitu v rozsahu 600 žáků. Vzhledem k pokračujícímu nárůstu obyvatel ve spádové oblasti se již v roce 2018 obce společně dohodly pokračovat ve spolupráci při budování školských kapacit. Obce za tím účelem společně založily Svazek obcí Pod Beckovem a následně si předsevzaly během let 2023 a 2024 otevřít další školská zařízení pro více než 800 žáků. Vzhledem ke složitému vyjednávání o variantách umístění nových školních budov (zájem mít na svém území školu projevily hned čtyři obce!) a následných peripetiích při projektování, povolování, financování a soutěžení nových staveb nabral projekt dvouleté zpoždění. To se mimo jiné neblaze projevilo na přeplněnosti líbeznické školy, ale také na nutnosti zřízení provizorních prostor pro výuku v posledních dvou letech. Naštěstí ale již začíná být vidět světlo na konci tunelu. Stavba pracoviště v Bašti postupuje mílovými kroky a vše nasvědčuje tomu, že škola zde bude v září 2025 skutečně otevřena. V Měšicích byl v opakované soutěži vybrán zhotovitel stavby a v srpnu tohoto roku stavbu také zahájil. Termín otevření měšického pracoviště školy je září 2026.
Filosofie uspořádání všech škol ve stejném spádovém obvodu se od začátku nese v duchu myšlenky, že nejlepší škola je ta nejbližší. A to jak z pohledu komunitního zaměření obou škol, tak z pohledu dopravy a bezpečnosti silničního provozu ve spádové oblasti. V souladu s touto myšlenkou jsou vytvořeny podmínky pro to, aby děti mohly chodit do školy, kterou mají ve své obci nebo ji mají dopravně blízko. Zamezilo by se tak zbytečnému dojíždění a zlepšila by se celková dopravní situace v obcích. Nadále však platí, že všechny školy ve spádovém obvodu budou dostupné hromadnou dopravou ze všech obcí spádového obvodu.
Školní budovy jsou ale “jen” kulisy. Podstatnější je to, co se odehrává uvnitř. Na následujících řádcích Vám Mgr. Petra Mazancová, nová ředitelka ZŠ Pod Beckovem, představí vzdělávací koncepci a plány nově vznikající školy. Nevynecháme ale ani líbeznickou školu. Ta se v posledních letech kvůli zpoždění výstavby svazkové školy dostala do nezáviděníhodné situace, kdy kvůli neustálému navyšování počtu žáků musela omezovat komfort výuky, a zřizovat provizorní pracoviště. Líbeznická škola se mezitím stala největší základní školou na území ČR. Otevření svazkové školy bude pro líbeznickou školu velkou úlevou a vytvoří nový prostor pro její rozvoj. Plány líbeznické školy vám představí ředitel PhDr. František Grunt.
Jaká bude nová škola Pod Beckovem?
Nově vznikající svazková škola si dala do vínku zejména vytvořit bezpečné prostředí pro žáky a učitele, kam se budou děti těšit a učitelům se tam bude dobře učit. Komunitní charakter školy nám umožní individuální přístup ke každému žákovi a společně s paní zástupkyní Vokurkovou se budeme snažit nastavit a udržet otevřenou komunikaci s rodiči.
Na setkání s rodiči, která již proběhla v Bašti, Předboji i Měšicích, jsme otevřeně komunikovaly o vizi školy. Ten proces nás nesmírně baví a pevně doufáme, že se nám podaří o něm podrobně informovat na stávajících a později i nových webových stránkách školy – www.skolapodbeckovem.cz. Je pro nás také důležité, aby byla svazková škola dobře přijata místní komunitou, a aby se nám podařilo sehnat kvalitní učitele i nepedagogické pracovníky, kteří by se podíleli na naplňování vize školy. Jednání s budoucími zaměstnanci probíhají, radujeme se, že budeme mít školní psycholožku, sociálního i speciálního pedagoga. Zejména pozice psychologa je pro nás velmi důležitá a v kombinaci s paní učitelkou přípravné třídy nabídneme smysluplný koncept podpory všem žákům.
Aktuálně je pro obě školy zásadní, aby měly dobrý přehled kolik žáků v kolika třídách je bude ve školním roce 2025 – 2026 navštěvovat. Proto obě školy společně sbírají příslušná data a budou s nimi i společně pracovat. Líbeznická škola pošle koncem listopadu svým žákům dotazník, po kterém bude jasněji. Beckovská škola již zjišťuje zájem zejména budoucích prvňáčků a žáků přípravné třídy.
V naší spádové oblasti budou příští rok otevřeny 2 první třídy v ZŠ Pod Beckovem a podle zájmu rodičů a přihlášených dětí první třídy v ZŠ Líbeznice. Rodiče mají pro příští rok jedinečnou šanci rozhodovat více o vzdělávání svých dětí a vybrat si školu, která je blíž nebo více vyhovuje jejich představám. Zároveň obě školy dělají maximum proto, aby platilo, že obě školy jsou pedagogicky dobré (i když každá třeba klade důraz na něco jiného) a jejich vedení bude spolupracovat v různých oblastech tak, aby to bylo co nejvíce prospěšné pro děti všech svazkových obcí.
Co chystá líbeznická škola?
Plánů máme mnoho, vše bude záležet na tom, jak se nám uvolní prostory. Už v příštím školním roce plánujeme opět otevřít přípravnou třídu, která byla vždy nedílnou součástí naší školy. Stejně jako výuka anglického jazyka od první třídy, kterou jsme bohužel museli z kapacitních důvodů zrušit a výhledově ji plánujeme obnovit, předpokládáme od školního roku 2026/2027. Jakmile nám to prostory dovolí, otevřeme pro děti všech ročníků školní klub, kde budou moci trávit čas mezi výukou nebo čekat na zájmové kroužky. Obnovit chceme i odborné učebny fyziky a chemie, kde dnes máme kmenové třídy a plně je vybavit a využívat pro výuku těchto předmětů. Těšíme se i na plánovanou venkovní učebnu, která nám umožní více se věnovat výuce venku, která je již nyní u žáků velice oblíbená. Velikost školy a velký počet učeben nám doufám umožní, abychom v budoucnu měli maximálně 25 dětí ve třídě.
Líbeznická škola bude vždy moderní školou tradičního typu, kde bude kladen důraz na kvalitu poskytovaného vzdělávání, která vzdělává a vychovává žáky, kteří budou umět samostatně a kriticky myslet, budou vedeni ke vzájemné spolupráci a budou připraveni na reálný život ve 21. století. Škola již nyní poskytuje vzdělání pomocí klasických výukových metod kombinovaných s metodami moderními – metody kritického myšlení, projektové vyučování, tandemové vyučování, badatelská výuka a další. Již nyní máme na druhém stupni výuku odborných předmětů v anglickém jazyce. Na líbeznické škole je také kladen důraz na informatické myšlení. Plánujeme se ještě více věnovat prolínání digitální kompetence do ostatních předmětů a využívání IT techniky v co nejvíce předmětech. Pro žáky zejména devátých tříd plánujeme další aktivity, které povedou k jejich systematické přípravě na přijímací řízení na střední školy.
Důležitou součástí je i diferenciace výuky. Věnujeme se intenzivně dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Do této skupiny patří i nadané děti, na které se intenzivně zaměřujeme od tohoto školního roku. Ve spolupráci s Mensou jsme otevřeli Klub deskových her a od února otevíráme Klub nadaných dětí. Největší novinkou v tomto směru bude od příštího školního roku otevření alespoň jedné první třídy Světa vzdělání. V těchto třídách bude rozšířená výuka v rozsahu pět hodin týdně o logiku, osobnostní rozvoj a anglický jazyk. Součástí této výuky budou také půlené hodiny českého jazyka a matematiky, která je vyučovaná Hejného metodou. Tento krok chápeme jako velkou změnu a o detailech budeme rodiče budoucích prvňáčků včas informovat. Budeme i nadále podporovat mobilitu našich žáků do zahraničí v rámci naší akreditace Erasmus+, kterou zatím máme do roku 2027 a určitě budeme pracovat na jejím dalším pokračování.
Svazek obcí Pod Beckovem
Nejnovější komentáře